Forum Forum o  psach Strona Główna Forum o psach
..::Forum o psach::..
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Papilon ("motyl")

 
Odpowiedz do tematu    Forum Forum o psach Strona Główna » Grupa IX Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Papilon ("motyl")
Autor Wiadomość
nika
Spec od psów



Dołączył: 19 Gru 2006
Posty: 488
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Post Papilon ("motyl")
Piękny, wyglądający na delikatnego miniaturowy spaniel kontynentalny to pies uczuciowy, inteligentny, pewny siebie i z duzym temperamentem.

Wzorzec FCI


Kraj pochodzenia

Francja/Belgia

Wygląd

Mały, długowłosy spaniel, harmonijnie zbudowany. Porusza się płynnie i elegancko. Jest silny i pełen wdzięku.

Wielkość


Wysokość w kłębie około 28 cm; rasę podzielono na dwie kategorie pod względem ciężaru ciała: pierwsza - poniżej 2,5 kg dla psów i suk, druga - od 2,5 kg do 4,5 kg dla psów i od 2,5 kg do 5 kg dla suk; minimalny ciężar ciała 1,5 kg.

Szata


Bujna, lśniąca, falista, ale nie lokowata. Nieco twarda w dotyku, z jedwabistym połyskiem, bez podszerstka. Włos ułożony płasko, dość delikatny. Na głowie, kufie, przedniej części kończyn i poniżej stawu skokowego włos krótki. Na tułowiu sierść średniej długości, na szyi długie włosy tworzą kryzę i żabot opadając falami na klatkę piersiową. Frędzle na uszach i tylnej części przednich kończyn, na udach obfite portki, na ogonie włosy bardzo długie. U niektórych okazów w dobrej kondycji włosy na tułowiu mają około 7,5 cm długości, na ogonie - około 15 cm. Między palcami występują niewielkie kępki włosów, które mogą nieco wystawać poza pazury, pod warunkiem, że nie nadają stopom ciężkiego wyglądu.

Maść

Dopuszczalne są wszystkie kolory na białym tle; na tułowiu i kończynach biel musi dominować, na głowie pożądana biała strzałka; białe znaczenia są dopuszczalne w dolnej części głowy, jednak biel nie może być dominującym kolorem. Wargi powieki i nos muszą być dobrze pigmentowane.

Głowa

Proporcjonalna do tułowia, lżejsza i krótsza niż u spanieli średnich i dużych; oglądana z profilu i z przodu niezbyt zaokrąglona. Bruzda czołowa może być delikatnie zarysowana. Kufa krótsza niż czaszka, delikatna, zwężająca się i niezbyt wklęsła po bokach; grzbiet kufy prosty. Stop (przełom czołowo-nosowy) wyraźny (u cięższych psów stop może być nieco słabiej zaznaczony). Nos mały, czarny i okrągły, lekko spłaszczony na szczycie. Wargi cienkie i suche, zgryz nożycowy. Szyja średniej długości, kark nieco łukowaty.

Oczy


Szeroko rozwarte, w kształcie dużych migdałów, nie wypukłe, dosyć nisko osadzone (wewnętrzny kąt oka znajduje się na przecięciu linii czaszki i kufy); ciemne i bardzo wyraziste.

Uszy


Dość delikatne, stojące, lekko zaokrąglone na końcach, wysoko osadzone. Małżowiny szeroko rozwarte i skierowane na bok, wewnętrzna krawędź uszu tworzy kąt 45 st. z linią poziomą (nie może być uniesione prosto do góry, w sposób charakterystyczny dla szpica). Wnętrze małżowiny pokryte delikatnym włosem, zewnętrzną część ucha porastają długie frędzle sięgające daleko poza jego krawędź.

Tułów


Klatka piersiowa szeroka i dosyć głęboka, obwód klatki piersiowej mierzony między dwoma ostatnimi żebrami musi być w przybliżeniu równy wysokości psa w kłębie. Żebra dobrze zaokrąglone. Grzbiet nie może być przesadnie krótki, wypukły, ani łękowaty. Lędźwie mocne i lekko wysklepione. Brzuch nieco podciągnięty.

Kończyny przednie


Raczej delikatnej budowy, proporcjonalne (pies nie może sprawiać wrażenia zbyt wysokiego na nogach), proste i ustawione równolegle. Łopatki i ramiona dobrze rozwinięte i kątowane. Staw skokowy oglądany z profilu jest wyraźny, normalnie kątowany. Stopy dość długie, tzw. zajęcze, palce mocne o twardych opuszkach. Pazury mocne, preferowane czarne, jaśniejsze u osobników o brązowej lub białej szacie (białe pazury u okazów białych lub z białymi kończynami nie są uważane za wadę, jeśli poza tym pies jest dobrze pigmentowany). Między palcami występuje bogate owłosienie, wystające poza palce i tworzące zakończenie stopy.

Ogon

Osadzony dosyć wysoko, wystarczająco długi, porośnięty bujnym włosem tworzącym pióro. W ruchu uniesiony wzdłuż linii grzbietu i zawinięty, jego koniec może dotykać zadu. Nigdy nie może być zakręcony lub spoczywać płasko na zadzie.
źródło. [link widoczny dla zalogowanych]


Papillon jest psem długowiecznym. Może żyć ok. 15 lat.
Wysokość w klębie to 20-29 cm.
Jest lekki. Psy ważą 2,5 - 4,5 kg, a suki 1,5 - 2,5 kg.

Zdjęcia papillona







Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Forum o psach Strona Główna » Grupa IX Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin